Co je to Intrastat?
Intrastat je statistický výkaz, ve kterém hlásíte dovoz nebo vývoz zboží mezi státy Evropské unie. Pokud překročíte limit pro vykazování, tak ho musíte odesílat každý měsíc. Více...
Týkat se vás může jen v případě, že máte přidělené DIČ.
Pokud máte i jiné DIČ než jen to české, bacha. Tahle byrokratická formalita je totiž povinná ve všech státech EU. Povinnost vykazovat Intrastat vám tedy může vzniknout i v zahraničí.
Pravidla Intrastatu se v jednotlivých zemích liší a dost často se i mění.
Členské země EU mají různě definované formáty dat a způsob jejich předávání. Jinak vysoké jsou i limity, které nesmíte překročit, pokud se vykazování Intrastatu chcete vyhnout.
Legislativa k Intrastatu umožňuje podávat výkazy prostřednictvím zástupce.
Některé firmy si kvůli složitosti pravidel nechávají Intrastat zpracovat externími společnostmi.
Něco to stojí, ale můžete tak ušetřit spoustu času. Kolik zaplatíte zjistíte tady: ceny za Intrastat.
K čemu je mi Intrastat dobrý?
Pro ty, kdo musí Intrastat hlásit, jde většinou jen o nutné zlo.
Ale pro státy EU jsou data z Intrastatu hlavní zdroj informací, který slouží k přípravě statistik zahraničního obchodu.
Kde můžu data vykázaná v Intrastatu najít? Svoje data a data vaší konkurence najdete na stránkách ČSU, na odkazu data z Intrastatu.
Podle kódu celního sazebníku najdete přehledy pohybu zboží přes hranice ČR. Vyhledat si můžete konkrétní druh zboží nebo celé skupiny zboží.
Dozvíte se, za kolik a do jaké země se daná komodita vyvezla a v jakém množství. U dovozů pro změnu uvidíte, ze kterých zemí zboží pochází.
Nezjistíte ale značky zboží. Uvidíte jen souhrny pro zboží se stejným kódem kombinované nomenklatury.
Proč stát tenhle opruz vyžaduje?
Intrastat vznikl po zrušení celní zóny mezi zeměmi Evropské unie v roce 1993.
Členské státy potřebovaly mít přehled o pohybu zboží po EU a statistiky z Intrastatu slouží k sestavování informací o výkonu ekonomiky jednotlivých zemí.
Data o importu a exportu vypovídají o síle výrobního průmyslu a slouží k nastavování pravidel a tvorbě zákonů.
Také slouží jako podklady ke sledování toho, jak trh EU funguje, pro výpočet HDP a HND nebo pro sestavování platebních bilancí.
Vykazování Intrastatu online
Zvládnete hlášení vyplnit sami? Pak můžete Intrastat podat online na stránkách Celní správy po přihlášení do Instat Online.
Webová appka InstatOnline vám umožní podat Intrastat odkudkoliv. Třeba z dovolené v Thajsku, kde na monitor zuřivě máváte prostředníčkem, protože byste čas raději trávili jinými věcmi než pekelnou byrokracií.
Instat Online nevyžaduje elektronický podpis, ale můžete přes něj poslat maximálně 2000 vět měsíčně.
Druhá možnost, jak Intrastat poslat online, je přes program pro Intrastat s názvem InstatDesk. Tahle aplikace funguje bez omezení množství vykazovaných dat, ale musíte ji nainstalovat do počítače a hlídat si, zda máte aktuální verzi.
On-line výkazy za vás může podat i váš externí zástupce nebo poradenská firma.
V případě, že s Intrastatem potřebujete pomoct nebo se chcete zdarma poradit, zkuste se nám ozvat. Volné kapacity zatím máme.
Hlavní pravidla pro vykazování Intrastatu
Mezi základní pravidla pro vykazování Intrastatu, je možné považovat následující desatero: Více...
- Nevykazujte Intrastat blbě! Neznalost neomlouvá a pokuta vždycky bolí.
- Dovozy a vývozy nemíchat. Každý směr obchodu patří do samostatného hlášení. Faktury vydané nebo výdejky jdou do vývozního hlášení. Faktury přijaté a příjemky do dovozního. A pozor na dobropisy. Když se na vydaný dobropis zboží vrací, vykazuje se jako vrácené v hlášení za dovoz. A obráceně.
- Vykazujte jen zboží, které přestoupilo hranice ČR. Pokud tedy neobchodujete s letadly, loděmi nebo raketoplány. Na ty je výjimka. Ty vykazujete, i když u nás nepřistály.
- Zboží zařazujte pod příslušné kódy celního sazebníku. Když je neznáte, je lepší absolvovat kurz zbožíznalství, kde pochopíte, o co jde. Celní sazebník má totiž skoro 10.000 položek a člověk se v něm snadno splete.
- Co nevíte, to nevykazujete. Do hlášení daného měsíce uvádíte jen takové informace, které máte k dispozici v době podání hlášení. A můžete je prokazatelně celníkům doložit. Na požádání kdykoliv za 2 roky zpětně.
- Částky uvádíte vždy bez DPH. Je jedno, jestli obchodujete s plátci nebo neplátci DPH, prodáváte koncákům nebo jedete B2B byznys.
- Vykazuje se pouze cena zboží. Služby jako servis nebo montáž do hlášení nepatří. I když jsou účtovány na faktuře se zbožím. Naopak částku za dopravné je nutné rozpočítat mezi všechny položky faktury.
- Je nutné podávat i negativní hlášení. Jinými slovy musíte podávat hlášení i za měsíc, kdy jste nic nevyvezli nebo nedovezli. Negativní hlášení se podává zvlášť za dovoz i vývoz. A pokuta za nepodání negativního hlášení je stejná jako když nepodáte to řádné.
- Vykazuje se podle data dovozu nebo vývozu zboží nebo podle DUZP. Do hlášení za daný měsíc patří pouze zboží, které jste v něm fyzicky naskladnili nebo vyskladnili. Druhá možnost je vykazovat podle datumu zdanitelného plnění na faktuře. Zvolený způsob vykazování není možné kombinovat.
-
Dejte pozor na chyby. Chybou není jen to, že jste do výkazu Intrastatu uvedli něco špatně. Chybou je i to, že jste vykázali něco, co jste vykazovat neměli.
Nevíte si rady? Napište nám na intrastat@intrastat.cz
Neslibujeme okamžitou odpověď. Ale jak bude někdo volný, tak se vám ozveme.
S problémy, které hoří, volejte na 284 891 181.
Pracujeme od 8:30 do 16:00. V půlce měsíce i pozdě do noci (tou dobou už ale všichni padáme na hubu).
Kdo má povinnost vykazovat Intrastat?
Povinnost hlásit Intrastat vám může vzniknout jen pokud máte DIČ. Výkazy pak odesíláte jen když přesáhnete limit pro vykazování. Pokud se vás nic z toho netýká, bouchněte šampaňské a můžete si oddychnout. Více...
Intrastat se vztahuje pouze na pohyb zboží mezi státy Evropské unie. Kromě toho se vykazuje i obchod s plynem a elektřinou.
Mimo zboží, se kterým se obchoduje, hlásíte i přesuny firemního majetku, vybavení kanceláří nebo osobní nákupy. Zkrátka cokoliv, co si koupíte na firmu. A je jedno, jestli to byla šéfova jachta nebo vaše super duper eko koloběžka.
Malou nápovědou, jestli se vás Intrastat bude týkat, jsou vaše přiznání k DPH. Většina firem objeví částky za dovoz na řádcích číslo 3 a 4.
Vývozní Intrastat pak zajímají především vaše částky na řádku č. 20 a 24. Ale pro některé typy podnikání připadají v úvahu i částky z dalších řádků.
Jakmile řádky z přiznání sečtete, hned vidíte, jestli jste do Intrastatu spadli. Když nebudete vědět, co všechno do výpočtu zahrnout, ozvěte se. Určitě vám s tím poradíme.
Kdy vám povinnost hlásit Intrastat nevzniká?
Třeba když zboží jede od vás do Německa, ale fakturu vystavujete na německou firmu s českým DIČ.
Německá firma se sídlem v Německu může mít totiž přiděleno i CZ DIČ. Potom prodeje Němcům do DE, ale na jejich CZ DIČ, nespadají do Intrastatu.
A funguje to i naopak. Tedy když vezete něco ze země v Evropské unii, ale fakturu platíte firmě s českým DIČ. Tuhle fakturu v Intrastatu nevykazujete.
V Intrastatu se vykazují například i dovozy z Číny. Ale jen zásilky proclené mimo území ČR.
Když dovážíte ze země mimo EU a zásilku celně odbavíte v Hamburku, vykazujte ji v Intrastatu jako dovoz z DE.
Když tu samou zásilku celně odbavíte až v ČR, tak do Intrastatu nespadá. Zboží z třetích zemí proclené v Čechách se v Intrastatu nehlásí.
Nehlásíte ani své vývozy mimo EU, pokud je zboží celně odbaveno už u nás v ČR. Jinak tento vývoz v Intrastatu hlásíte, jak vývoz do země celního odbavení.
Limity pro vykazování Intrastatu a jejich dosažení
Práh pro vykazování Intrastatu je částka, kterou nesmíte překročit při importu ani exportu zboží v rámci EU. Tedy pokud Intrastat nechcete vykazovat. Více...
V roce 2024 je limit pro CZ Intrastat 15 milionů korun. Datum překročení této částky si musíte hlídat sami. Dosažení limitu počítáte vždy od 1. ledna do 31. prosince.
U nových firem se limit načítá od měsíce přidělení DIČ.
Nečekejte, že vám někdo napíše: „Přesáhli jste limit pro vykazování Intrastatu!“. Pokud ano, bývá už pozdě.
EU dovozy a vývozy totiž uvádíte do přiznání k DPH na řádku „Pořízení zboží z jiného členského státu“ nebo "Dodání zboží do jiného člen. státu". A Velký bratr to sleduje.
Bohužel tu nemůžeme popsat, jak kontroly fungují. Ale pro bližší info nám můžete zavolat na 284 891 181.
Jaký kurz použít při výpočtu limitu?
Pro přepočet fakturovaných částek na CZK používáte váš účetní kurz. Nebo celní kurz, kterým se určuje hodnota zboží při proclívání.
Částky se do limitu načítají vždy bez DPH.
Dosažení dovozního a vývozního limitu počítáte samostatně.
Co všechno se počítá do limitu pro Intrastat?
Víc, než si možná myslíte. Do výše prahu pro vykazování se započítávají faktury za nakoupené nebo prodané zboží v rámci EU.
Plus hodnoty vráceného zboží nebo zboží zasílaného jako náhrada za původní chybnou dodávku. Také musíte zahrnout cenu zboží určeného ke zpracování nebo vraceného ve formě přepracovaných výrobků.
Do vývozů nezapomeňte zahrnout zásilky dodané koncovým zákazníkům v režimu One Stop Shop. Týká se to hlavně e-shopů, tzv. prodej zboží na dálku.
K dovozu zase přidejte i zásilky z Číny nebo USA, proclené v Hamburku nebo jinde mimo území ČR. To vše do Intrastatu patří.
Naopak do výše limitu se nepočítá hodnota zboží, které se do výkazů pro Intrastat vůbec neuvádí. Například obchodní vzorky, vratné obaly, zboží na opravu nebo určené k údržbě
Kolik času mám na podání prvního výkazu?
Když limit překročíte v září, v říjnu už od vás Celní správa očekává první hlášení. Prostor na chyby a otálení tu není. Jestli vás napadá, že to je byrokratická buzerace, můžeme jen souhlasit.
Při překračování limitů se firmy dělí do 3 skupin:
- Ti, co o limitech vědí a sledují je. Když pak potřebují s vykazováním Intrastatu pomoct, přicházejí k nám s tím, že už limit brzy překročí. Firmy si ale práh pro vykazování hlídají jen vzácně.
- Tihle limit prošvihnou a přijdou třeba půl roku po jeho překročení. Pomůžeme jim s registrací a rychlým podáním chybějících hlášení. Díky tomu zatím všichni vyvázli bez pokuty.
- Poslední skupina přijde až s pokutou od celníků. Tam je vymalováno. Pomůžeme jim, ale flastr jim už nikdo neodpáře.
Radíme proto limity sledovat. Průběžnou sumu přijatých nebo vydaných EU faktur vám každý měsíc prozradí váš účetní software.
Případně můžete stav limitu kontrolovat tabulkou v Excelu. Tady najdete jednoduchý návod, jak na limit pro Intrastat přes Excel..
Kdy musím začít vykazovat Intrastat?
Je to otrava. Jak vám povinnost jednou vznikne, musíte Intrastat vykazovat každý měsíc. Příprava Intrastatu bývá monotónní rutina. A začínáte s ní od měsíce, kdy překročíte stanovený limit. Více...
V roce 2024 je limit pro Intrastat 15.000.000 CZK (bez DPH). Počítá se zvlášť za dovoz a zvlášť za vývoz.
Povinnost vykazovat vám může vzniknout v každém směru samostatně.
Jakmile váš import z EU přesáhne 15 mega, začínáte hlásit Intrastat za dovoz. U vývozů je limit stejný, ale počítá se extra.
Když překročíte limit v dovozu i ve vývozu, podáváte každý měsíc Intrastat jako dvě samostatná hlášení.
Podávám Intrastat zpětně za celý rok?
Jestli je na Intrastatu něco pozitivního, tak právě fakt, že se nehlásí zpětně.
Když ho v nějakém roce musíte začít podávat, výkaz připravujete teprve od měsíce, kdy vám povinnost vznikla.
Jestli jste ale překročení limitu prošvihli a žádná hlášení nepodali, tak ta nepodaná hlášení podat musíte. Zpětně až do měsíce, ve kterém jste limit přesáhli.
Kdy povinnost vykazovat Intrastat skončí
Jestli jste do Intrastatu jednou spadli, berte to jako daň za váš úspěch. S vykazováním skončíte až se vám přestane v byznysu dařit. A nebude to úplně snadné. Více...
Intrastat vykazujete od vzniku povinnosti každý měsíc po zbytek roku. A nejen to. Vykazujete ho minimálně i celý následující rok.
Jedete Intrastat už druhým rokem nebo déle? Zkontrolujte si v prosinci částky hlášení za uplynulý rok. Když suma hlášení bude za míň než 15 milionů, jste z toho venku.
Gratulujeme! Pakárna vám skončila.
Může se ale stát, že vám v lednu stejně přijde z celnice výzva, abyste dál podávali hlášení. Buď ji ignorujte nebo nám napište na intrastat@intrastat.cz.
Víme, co s tím dělat.
Podklady pro hlášení Intrastatu
Co je podkladem pro Intrastat a co se hlavně kontroluje, když přijde kontrola z celnice? Více...
Podkladem pro zpracování hlášení Intrastatu jsou údaje o pohybu zboží a zásob, ale také data z daňové evidence.
- přijaté a vydané faktury v rámci EU s uvedenou hodnotou a měnou, ve které je za zboží placeno, případně s dalšími údaji o zboží a vykazované obchodní transakci;
- kontrakty a jiné smlouvy nebo objednávky, které většinou určují, zda se jedná o nákup nebo prodej, zpracování, opravu atd. a v nichž se obecně uvádějí mezi kupujícím a prodávajícím dohodnuté dodací podmínky (způsob dodání zboží), informace o druhu a provedení zboží, druhu obchodní operace atd.;
- dopravní dokumenty (např. CMR) a dodací listy dokazující uskutečnění dané transakce a obsahující i informace o množství zboží, způsobu jeho dopravy, o termínu dodávky apod.;
- přiznání k dani z přidané hodnoty a souhrnné hlášení k dani z přidané hodnoty.
Kým je Intrastat využíván?
Data a informace z Intrastatu se každý měsíc předávají k jejich dalšímu zpracování do Eurostatu Více...
Údaje z výkazů pro Intrastat umožňují sestavit měsíční statistiky zahraničního obchodu jednotlivých zemí EU. Zveřejněné údaje především používají:
Vlády členských zemí EU k monitorování průmyslové výkonnosti a k navrhování hospodářské politiky.
Evropská komise pro studie o integraci vnitřního trhu, pro tvorbu evropské zemědělské a obchodní politiky, pro přijímání antidumpingových opatření, pro uzavírání obchodních dohod.
Evropská centrální banka, národní banky pro potřeby sestavení platební bilance,exportní rady a další finanční instituce.
Mezinárodní organizace pro vyhodnocení hospodářské situace určité země.
Statistické úřady zemí EU pro potřeby sestavení národních účtů a poskytování informací uživatelům.
Velvyslanectví a jiné zastupitelské orgány, které se zajímají o obchodní vztahy s příslušnými zeměmi.
Profesionální svazy různých odvětví, například průmyslu, obchodu, dopravy, které je používají především pro hájení zájmů svých členů.
Podnikatelské subjekty, které chtějí znát svůj podíl na trhu a sledovat množství svých prodaných výrobků a jejich cenu a mají snahu objevovat nové trhy a možnosti podnikání.
Hromadné sdělovací prostředky, národní ekonomické a výzkumné instituce a každý, kdo se zabývá hospodářstvím a potřebuje znát vývoj obratu zahraničního obchodu a obchodní bilance, případně chce vědět, jak si daná země udržuje svou pozici v konkurenčním prostředí EU.
Údaje o zahraničním obchodu jsou zveřejňovány na internetových stránkách Eurostatu v části Mezinárodní obchod se zbožím.
Změny zpravodajské jednotky
Každá firma, které na základě sloučení nebo rozdělení bylo přiděleno nové DIČ, je v Intrastatu považována za nový subjekt. Více...
Údaje do Intrastatu potom začne vykazovat až po dosažení prahu pro vykazování, jehož výši si začne počítat ode dne přidělení DIČ.
Při sloučení dvou nebo více zpravodajských jednotek se povinnost vykazování údajů do Intrastatu řídí podle DIČ, které bude nový sloučený subjekt používat.
Zpravodajská jednotka s novým DIČ začne vykazovat až po dosažení příslušného prahu pro vykazování.
Při převzetí DIČ některé ze slučujících se jednotek naváže nový sloučený subjekt na počítání prahu té zpravodajské jednotky, která dané DIČ používala dříve, nebo pokračuje dále ve vykazování, pokud se k tomuto DIČ povinnost uvádět údaje do Intrastatu již vázala.
Období, za které se vykazují údaje do Intrastatu
Referenčním obdobím, za které se vykazují údaje do Intrastatu, je kalendářní měsíc: Více...
1. ve kterém došlo k odeslání zboží do jiného členského státu nebo k přijetí zboží z jiného členského státu nebo
2. měsíc do kterého spadá datum zdanitelnému plnění pro účely DPH
Jak se vykazují údaje do Intrastatu?
Výkazy pro Intrastat se vyhotovují a podávají vždy za referenční(sledované) období, kterým je daný kalendářní měsíc, zvlášť za dovoz zboží a zvlášť za jeho vývoz. Více...
Údaje o přijatém nebo odeslaném zboží je možné do výkazů pro Intrastatu uvádět souhrnně, po sečtení hodnotových a množstevních údajů za jednotlivé transakce se stejnými kvalitativními údaji. V praxi to znamená, že více řádků hlášení Intrastatu, které mají shodné parametry a liší se pouze údaji o množství, váze a ceně zboží, je možné sloučit do jednoho řádku. Předpisy některých zemí EU stanovují toto slučování údajů v hlášeních Intrastatu jako povinné a případné neprovedení kumulace hodnotí jako chybu v hlášení.
Předávání výkazů určeným úřadům
Výkazy pro Intrastat je nutné podat v každé zemi tomu úřadu, do jehož kompetence spadá správa Intrastatu. Úřady odpovědné za hlášení Intrastatu se v jednotlivých zemích EU liší. Více...
Některé členské státy delegují dohled nad Intrastatem na své daňové nebo celní orgány, jiné na národní banku nebo na statistický úřad. Ve většině zemí je možné podávat Intrastat pouze elektronicky pomocí určených aplikací. Obsah a rozsah údajů vyžadovaných uvádět do hlášení Intrastatu je také rozdílný země od země. Shodně se vykazují data o hodnotě, množství a hmotnosti zboží, zemi odeslání nebo původu a o zařazení pod kód kombinované nomenklatury.
Negativní hlášení Intrastatu
Pokud zpravodajská jednotka s povinnosti podávat hlášení Intrastatu o přijetí nebo odeslání zboží v některém z měsíců žádný obchod nerealizuje, je povinna podat negativní hlášení. Více...
Negativní hlášení Intrastatu se podává příslušnému úřadu zvlášť za dovoz zboží a zvlášť za jeho vývoz, ve stejných termínech a pomocí stejné programové aplikace jako pro běžné podání hlášení.
Termíny pro podávání hlášení Intrastatu
Výkazy pro Intrastat je nutné odeslat příslušnému úřadu nejpozději v den, který byl stanoven jako poslední, pro řádné podání hlášení za kalendářní měsíc. Více...
Pro měsíční hlášení Intrastatu je termín podání stanoven vždy v následujícím měsíci po měsíci, za který je hlášení podáváno. Termín pro podání Intrastatu v jednotlivých zemích EU je pak určen národním předpisem, většinou mezi 10. až 20. kalendářním (případně pracovním) dnem následujícího měsíce. Informace o termínech Intrastatu ve všech zemích EU naleznete zde.
Jednorázové výkazy předávané na tiskopisech v listinné podobě musí být podány tak, aby je příslušný úřad obdržel do stanoveného termínu pro řádné podání hlášení. Při zasílání poštou je třeba počítat s dobou, kterou pošta potřebuje na doručení. Za pozdní podání výkazu pro Intrastat je vždy odpovědná zpravodajská jednotka.
Kam a jak se výkazy Intrastatu podávají?
Výkazy pro Intrastat podávané elektronicky se zasílají příslušnému úřadu prostřednictvím aplikace určené pro danu zemi. Způsoby samotného podání hlášení se liší země od země. Více...
V podstatě existují dvě základní možnosti anebo jejich vzájemná kombinace. Buď je k dispozici speciální off-line aplikace(program), která po stažení umožní uživateli hlášení Intrastatu manuálně sestavit a odeslat. Nebo je to samé umožněno po přihlášení na webovou stánku příslušného úřadu. Obě možnosti (off-line aplikace i webové stránky) současně umožnují i nahrání (upload) hotového hlášení Intrastatu, ale ve stanovené struktuře dat a v předepsaném formátu. Případně je pomocí off-line aplikace hlášení pouze vytvářeno, a pro jeho odeslání je nutné ho následně nahrát a odeslat přes určenou webovou stránku. Zabezpečení přenosu dat je většinou provedeno přes přihlašovací údaje zpravodajské jednotky nebo jejího zástupce nebo pomocí elektronického certifikátu, vydaného schválenou certifikační autoritou.
K hlášením Intrastatu se nikdy nepřikládají žádné přílohy, jako jsou faktury, osvědčení, dodací listy apod. Tyto doklady si může zpravodajská jednotka založit do složky podaného výkazu, pro snazší průběh případné následné kontroly správnosti a úplnosti údajů vykázaných do hlášení Intrastatu.
Zastupování zpravodajské jednotky
Podle předpisů EU k Intrastatu je umožněno, aby subjekty povinné hlásit Intrastat, pověřily zpracováním a podáním hlášení svého zástupce (třetí stranu). Více...
Tím se nezbaví odpovědnosti za poskytování předepsaných informací, ale mohou si tím obchodování v rámci EU značně zjednodušit.
Zmocnění k vyhotovení a podání výkazu pro Intrastat nebo smlouvu o zastupování při těchto činnostech, případně jiný dokument osvědčující oprávnění zastupovat zpravodajskou jednotku, je zástupce povinen na vyžádání předložit příslušnému úřadu. Vzory plné moci nebo smlouvy k zastupování, ani forma, jak prokázat zmocnění nejsou stanoveny.
Rozsah zastupování je smluvní záležitostí mezi zpravodajskou jednotkou a jejím zástupcem. Přenesením činností spojených s prováděním Intrastatu na zástupce však nesnižuje plnou odpovědnost zpravodajské jednotky za řádné plnění povinností spojených s podáváním Intrastatu.
Zboží vykazované v hlášeních Intrastatu
Do statistického systému Intrastat se zahrnuje všechno zboží, které má status Společenství a pohybuje se mezi členskými státy, s výjimkou zboží osvobozeného od vykazování. Více...
Zbožím se statusem Společenství je zboží:
úplně získané nebo vyrobené na území Společenství
zboží ze zemí a území, které nejsou součástí celního území, propuštěné celním orgánem kteréhokoliv z členských států EU do volného oběhu
zboží vyrobené nebo získané ze zboží uvedeného v předchozích odstavcích.
(Viz též ustanovení článku 4 nařízení Rady (EHS) č. 2913/92 ze dne 12. října 1992, kterým se vydává celní kodex Společenství, ve znění pozdějších předpisů).
Do Intrastatu se tak vykazují údaje o zboží, které nepodléhá celnímu dohledu, nevzniká povinnost předkládat ho celním orgánům k provedení celního řízení s podáním celního prohlášení, ani mu nebylo celními orgány přiděleno celně schválené určení spojené s jeho následným vývozem do třetí země.
Případy, které připouštějí předpisy EU a v nichž by se za určitých podmínek mohly do Intrastatu uvádět i údaje o zboží, které je propuštěno do celního režimu aktivního zušlechťovacího styku nebo přepracování pod celním dohledem, se mohou vyskytnout jen zcela ojediněle a pouze při přijetí zboží z jiného členského státu, ve kterém bylo dané zboží propuštěno do některého z uvedených celních režimů a následně dočasně přijato v souladu s podmínkami daného režimu stanovenými propouštějícím celním orgánem.
Za zboží se považuje všechno zboží, které lze zařadit do kombinované nomenklatury, to znamená všechny věci movité a elektrická energie.
S výjimkou některých zvláštních druhů zboží a zvláštních pohybů zboží (lodě, letadla, zboží dodávané do lodí a letadel, mořské produkty, zařízení na volném moři a kosmické lodi) se do výkazů pro Intrastat uvádějí pouze údaje o zboží, které skutečně přestoupilo přes státní hranice, přičemž se nezdržuje v tomto státě pouze z důvodů přepravních.
Do výkazu pro Intrastat o odeslaní se uvádějí informace o zboží Společenství, které opustilo území dané země EU do jiného členského státu, a to i o zboží, které bylo v dané zemi propuštěno celními orgány do celního režimu volného oběhu a následně bylo odesláno do jiného členského státu, který se označuje v Intrastatu jako stát určení.
Do Výkazů pro Intrastat o odeslání zboží je nutné uvádět i údaje o zboží, které je vyváženo do třetí země a při opuštění dané země není ještě propuštěno do některého z vývozních celních režimů, protože toto propuštění provedou celní orgány v jiném členském státě.
Při přijetí zboží se uvádějí do výkazu pro Intrastat informace o zboží Společenství, které vstoupilo na území dané země a není pod celním dohledem (není například v celním režimu tranzitu) a také není přes území dané země pouze prováženo.
Za přijaté zboží, které se musí vykázat do Intrastatu, se považuje i zboží dovezené ze třetí země, pokud bylo před přijetím v dané zemi, propuštěno do celního režimu volného oběhu v jiném členském státě. (ve kterém získalo status Společenství, případně tam bylo i vyměřeno clo). Zemí odeslání bude v tomto případě členský stát, ze kterého bylo zboží přímo dopraveno.
Zboží, o kterém se vykazují údaje do Intrastatu nemusí být pouze předmětem obchodních operací. Zpravodajská jednotka je povinna poskytovat do Intrastatu informace o zboží bez ohledu na to, zda je jeho dodání spojeno s finanční transakcí nebo jinou náhradou, či nikoliv. Stejně tak se do Intrastatu vykazují i údaje o zboží, jehož přijetí nebo odeslání není spojeno se změnou jeho vlastníka.
Do Výkazu pro Intrastat se uvádějí i údaje o odeslání nebo přijetí zboží, které je prodáváno osobám nebo nakupováno od osob, které nejsou vůbec registrované nebo identifikované k DPH, je-li prokazatelné a jednoznačné, že zboží bylo odeslané do jiného členského státu EU nebo přijaté z takového státu.
Vracení zboží a posílání náhradního zboží, například z důvodů reklamací, se vykazuje ve směru, v jakém je vracené nebo náhradní zboží skutečně dopravované. To znamená, že zboží přijaté z jiného členského státu EU z důvodů vrácení původně odeslaného zboží, nebo zboží přijaté jako náhrada za jiné původně přijaté zboží, se vykazují zásadně do výkazů pro Intrastat na přijetí zboží. Naopak zboží vracené z dané země do jiného členského státu nebo zasílané do jiného členského státu jako náhradní (za původně tam odeslané zboží), se vždy vykazuje do výkazů Intrastatu o odeslání zboží.
Pokud je vraceno zpět zboží v nezměněném stavu (nepřepracované), které bylo přijato nebo odesláno ve stejném kalendářním měsíci kdy došlo k jeho vrácení, je uvedení údajů o přijetí a zpětném odeslání nebo o odeslání a zpětném přijetí takového zboží do výkazů Intrastatu nepovinné.
Předmětem vykazování do Intrastatu jsou i pravidelné dodávky novin, časopisů a podobných periodik, i když je za ně úhrada prováděna předplatitelským způsobem. Do Výkazu pro Intrastat se vykazuje přijetí těchto předplacených periodik vždy za měsíc, ve kterém byly skutečně obdrženy. Odeslání předplacených periodik se vykazuje vždy za referenční období, ve kterém byly odeslány odběrateli.
Do Intrastatu se tak vykazují údaje zejména o následujícím zboží přijatém z jiného členského státu nebo odeslaném do jiného členského státu EU:
nakupovaném a prodávaném
určeném ke zpracování dle smlouvy (k zušlechtění) a vraceném po zpracování dle smlouvy, to je po provedení zpracovatelských operací - v rámci finančního leasingu
v souvislosti s vyřizováním reklamací vadného plnění kupní smlouvy, včetně vracení zpět vadného zboží a zboží odesílaného a přijímaného náhradou za vadné reklamované zboží
dodávaném zdarma, nejedná-li se o bezúplatné obchodní vzorky nebo reklamní materiál a jiné zboží osvobozené od vykazování
dodávaném v rámci stavebních a konstrukčních prací
dodávaném jako součást služby, je-li zboží přiznáváno k DPH jako zboží pořízené z jiného členského státu nebo dodané do jiného členského státu
v rámci dodávek do centrálních skladů, distribučních skladů a konsignačních skladů, včetně tzv. call of stock
v souvislosti s jeho pouhým uskladněním, pokud se předpokládá, že doba skladování bude delší než dva roky a po jeho ukončení se zboží vrátí zpět jeho vlastníkovi
k dočasnému použití, je-li jeho předpokládaná doba delší než 24 měsíců (například zboží bezplatně zapůjčené na dobu delší než 2 roky nebo zboží na operativní leasing delší než dva roky)
jedná-li se o obchodní majetek přemísťovaný z jiného členského státu nebo do jiného členského státu EU.
Zboží, které se v Intrastatu nevykazuje
Do Intrastatu se nevykazují údaje o zboží, které vůbec nepřekročí státní hranici dané země. Více...
To platí i v případě, kdy se jedná o zboží jehož prodej a nákup je zprostředkováván subjektem se sídlem v dané zemi. Výjimkou z tohoto pravidla jsou pouze změny ekonomického vlastnictví letadel a lodí (jejich nákupy, prodeje, pronájmy nebo zapůjčení s právem využívat výhod a nést rizika s jejich používáním), poskytování zásob na lodě a letadla a dodávky do a ze zařízení na volném moři, obchod s mořskými produkty, a obchod související s kosmickými loděmi.
Do výkazů Intrastatu o přijetí, se v dané zemi EU nevykazuje zboží dovážené ze třetí země, které propuštěním do celního režimu volného oběhu získá status Společenství až v přímo v dané zemi EU. To je zboží, které se musí předkládat k provedení celního řízení celnímu úřadu a většinou se při přestupu státní hranice nachází v celním režimu tranzitu.
Do výkazů Intrastatu o odeslání, se také v dané zemi EU nevykazuje zboží vyvážené do třetí země, které je propuštěno celními orgány této země do vývozního celního režimu.
Stejně tak se do výkazu pro Intrastat nevykazuje zboží, které území některého státu pouze tranzituje, to znamená, že přes toto území pouze projíždí z důvodů dopravních. Nachází-li se v době tohoto tranzitu zboží pod celním dohledem (například je propuštěné do celního režimu tranzitu) nebo se jedná o zboží Společenství tranzitující přes daný stát bez celního dohledu pouze z přepravních důvodů není rozhodující.
Do výkazů pro Intrastat se neuvádějí údaje o zboží odeslaném na území nebo přijatém z území, které není součástí území Společenství podle Směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, nebo i když jsou součástí území Společenství, tato směrnice se na ně také nevztahuje a v souladu s ustanovením článku 206 nařízení Komise (EHS) č 2454/93 se při obchodu se zbožím Společenství s ;těmito územími používá cení prohlášení, podobně jako při vývozu nebo dovozu zboží ve vztahu k třetím zemím. Jedná se o tato území:
Kanárské ostrovy Francouzské zámořské departementy (Réunion, Guadeloupe, Martinik a Francouzská Guyana)
Normanské ostrovy
Hora Athos
Alandy
Ostrov Helgoland
Území Büsingen
Ceuta
Melilla
Livigno Campione d´Italia
Italské vody jezera Lugano
Seznam zboží vyloučeného z vykazování
Údaje o odeslání nebo přijetí se neuvádějí do výkazů pro Intrastat, jedná-li se o některé z tohoto zboží: Více...
a) měnové zlato;
b) platební prostředky, které jsou zákonnými platidly a cennými papíry, včetně prostředků, které jsou platbami za služby (například poštovné daně, uživatelské poplatky);
c) zboží pro přechodné použití či po něm, při splnění všech následujících podmínek: 1. není plánováno či uskutečněno žádné jeho přepracování, 2. předpokládaná doba jeho přechodného použití není delší než 24 měsíců, 3. odeslání nebo přijetí tohoto zboží se nepřiznává k DPH jako jeho dodání nebo pořízení;
d) zboží, které se pohybuje (dopravuje) mezi danou zemí EU a mezinárodními organizacemi, zastupitelskými orgány a národními ozbrojenými silami umístěnými v jiných členských státech;
e) zboží, které si odesílají a přijímají mezinárodní organizace, zastupitelské orgány a národní ozbrojené síly cizích států, které hostí daná země EU;
f) zboží použité jako nosiče informací (např. s nahraným softwarem), které jsou vyvinuté a zpracované na zakázku odběratele nebo nejsou předmětem obchodních transakcí, případně se jedná o doplňky předešlých dodávek, jako jsou třeba aktualizace, u kterých není příjemci toto zboží fakturováno (například flash disky, DVD, CD, filmy, plány, nebo audio a video kazety);
g) software stahovaný z internetu nebo dodávaný elektronicky e-mailem;
h) bezplatné dodávky reklamního materiálu a obchodních vzorků;
i) bezplatné dodávky zboží, které samo o sobě není předmětem obchodní transakce, jestliže jediným účelem jeho přijetí nebo odeslání je příprava nebo podpora následné obchodní transakce;
j) zboží pro opravu a po ní, a s touto opravou související náhradní díly. Oprava zahrnuje uvedení zboží do jeho původní funkce a stavu. Cílem operace je prosté udržení zboží v provozuschopném stavu; to může zahrnovat některé přestavení či vylepšení, které ale žádným způsobem nemění povahu zboží;
k) dopravní prostředky, které při výkonu své činnosti překračují státní hranici.
Archivace výkazů Intrastatu
Kopie předaných výkazů je zpravodajská jednotka povinna uchovávat dva roky od ukončení lhůty k jejich podání příslušnému úřadu. Více...
Zda si má zpravodajská jednotka uchovávat výkazy v elektronické formě nebo na výpisech z elektronicky předaných výkazů či na kopiích tiskopisů odevzdaných dokladů použitých při jednorázovém vykazování, není stanoveno.
Ačkoliv to není stanoveno žádným předpisem, je často výhodné si k podaným výkazům Intrastatu zálohovat kopie dokladů, podle kterých lze následně prokázat správnost údajů uvedených v těchto výkazech. Může to významně přispět k usnadnění a urychlení případné následné kontroly výkazů pro Intrastat, kterou mohou příslušné úřady provádět.